Klasyka literatury z okazji Dnia Dziecka

Prezenty na dzień dziecka np. słodycze to szeroka kategoria podarunków, które w tym szczególnym dniu mają sprawić dzieciom jak najwięcej radości. A może by tak zafundować dzieciom podróż do odległej krainy, w której nie brakuje cudownych bohaterów, a magia zdaje się być na porządku dziennym? Cykl siedmiu powieści “Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa to zaproszenie do takiego miejsca i niezwykła przygoda dla młodych czytelników.

Na czym polega fenomen “Opowieści z Narnii”?

Cykl ten nazywany jest oficjalnie klasyką literatury dziecięcej i do tej pory sprzedał się na świecie w ponad stu czterdziestu milionach egzemplarzy, a także doczekał świetnej ekranizacji. Nie jest to typowa seria dla dzieci, w której rozrywka stanowi najważniejszy element. Czytelnicy i krytycy docenili ogromną ilość odniesień do kultury, motywów chrześcijańskich czy odniesień do mitologii greckiej oraz wielu znanych powszechnie baśni. Ogromna różnorodność przekłada się na ciekawą fabułę i fantastyczne przygody głównych bohaterów, którzy w ułamku sekundy urzekają młodych czytelników. 

Magia za drzwiami szafy

Całą serię otwiera tom pod tytułem “Lew, czarownica i stara szafa”, w której czytelnicy mają okazję stopniowo poznawać magiczną krainę zwaną Narnią. Zuzanna, Łucja, Edmund i Piotr są najnormalniejszymi dziećmi, które pewnego dnia odkrywają w domu profesora starą szafą. Wystarczy do niej wejść i odgarnąć na bok zimowe płaszcze, aby znaleźć się po drugiej stronie. W Narnii dzieci przeżywają niezwykłe przygody i pomagają Aslanowi uratować Edmunda z rąk Białej Czarownicy. Kolejnymi częściami w serii są “Książę Kaspian”, “Podróż Wędrowca do świtu”, “Srebrne krzesło”, “Koń i jego chłopiec”, “Siostrzeniec czarodzieja” oraz “Ostatnia bitwa”. Każda kolejna część przenosi dzieci w magiczny świat,  w którym poza przygodami czekają je również niebezpieczne sytuacje, w których sprawdzone zostanie ich bohaterstwo i wola walki. Wszystkie części zaszczepiają w dzieciach szacunek do wartości takich, jak przyjaźń, uczciwość czy odwaga.